Ružomberská hudobná scéna

Snahou OZ RosArt je v rámci svojich aktivít podporovať hudobnú scénu na pôde mesta Ružomberok ako aj v jeho okolí. Svojimi tvorivými hudobnými činnosťami chceme prispieť k pozdvihnutiu hudobného života v ružomberskom okrese a to organizovaním koncertov, festivalov, workshopov a rôznych hudobných podujatí v rámci, ktorých chceme dať priestor predovšetkým domácim amatérskym ako aj profesionálnym umelcom.

Ak máš nejaké návrhy a nápady neváhaj nás kontaktovať!

Plánované podujatia RoseMusa:

 

Uskutočnené podujatia: RoseMusa:

17. september 2011, 16:00 hod., Kostol všetkých svätých v Ludrovej-Kúte - Letné reminiscencie 2011
FOTO a VIDEO REPORT

V sobotu 17. septembra 2011 sa o 16.00 hod. v priestoroch stredovekého sakrálneho klenotu Dolného Liptova – v Kostole všetkých svätých v Ludrovej-Kúte uskutočnil v poradí tretí koncert organizovaný Občianskym združením RosArt – tento raz po názvom Letné reminiscencie 2011. Koncert, ktorého sa zúčastnilo približne 70 milovníkov vážnej hudby, chcel byť hudobným poohliadnutím sa za uplynulým letom 2011. Aj na tento koncert prijali pozvanie umelci, ktorých korene sú spojené s Ružomberkom, Liptovom. Diela hudobných velikánov zazneli v podaní klaviristky Dominky Sojkovej, flautistiek z Lady´s flute quartet a RBK gitar quartet, ktorý bol pre tento podvečer kvintetom.

Niekoľko slov o účinkujúcich:

Dominika Sojková pochádza z Liptovského Hrádku. Je čerstvou absolventkou žilinského konzervatória z klavírnej triedy profesorky Švárnej. Na konzervatóriu bola od roku 2004  mimoriadnou žiačkou. Má za sebou už mnoho úspechov z regionálnych a celoslovenských súťaží. Okrem toho sa venuje aj vlastnej tvorbe v oblasti hudby a poézie, hrá džez, spieva. Zaznela aj je autorská skladba pod názvom „Smútok“.

Po sólistke sa predstavili dve komorné telesá. Lady´s flute quartet vznikol v roku 2010 v snahe o pokračovanie činnosti pôvodne 13-členného flautového ensemblu Konzervatória Žilina pod vedením ružomberčana prof. Jozefa Sršňa. Teleso tvoria poslucháčky konzervatória: liptáčky KATARÍNA CHLEPKOVÁ a KLÁRA FAGOVÁ a ich spolužiačky PAULÍNA LOBOTKOVÁ a TATIANA TONHAJZEROVÁ. Kvarteto počas svojej krátkej existencie už dosiahlo aj niekoľko úspechov, predovšetkým nahrávanie rozhlasovej relácie „Štúdium mladých“ v Slovenskom rozhlase a nahrávanie celovečernej relácie v Žilinskom študentskom rádiu RAPEŠ. Mladé interpretky naplnili kostol aj tónmi skladby Eugena Bozzu: Letný deň na horách, ktorým divákom priniesli autentický akustický zážitok pripomínajúci hru vetra na horských stráňach.

Záver koncertu patril RBK GUITAR QUARTET-u, ktoré hrá v zložení Branislav Hlaváč, Christian Herceg, Martin Papčo, Igor Sirotiak a momentálne aj  Monika Mihaľová. BRANISLAV HLAVÁČ, MARTIN PAPČO, IGOR SIROTIAK A MONIKA MIHAĽOVÁ pôsobia ako učitelia hry na gitare v Základnej umeleckej škole Ľudovíta Fullu v Ružomberku. CHRISTIAN HERCEG je jej absolventom a zároveň bývalým žiakom Branislava Hlaváča. Teleso existuje od roku 2007. Jeho repertoár zahŕňa skladby rôznych hudobných období v úprave pre štyri až päť klasických gitár s dôrazom na akustický zážitok poslucháča. Na sobotný koncert pripravili pestrý program zahŕňajúci klasické skladby až po efektné úpravy amerických ľudových piesní.

 

24. jún 2011, 17.00 hod., Synagóga-Ružomberok
Domorodý mikrofestval jazzovej a jej blízkej hudby
- jazzpiat
ok

REPORT - FOTO

Mesiace máj a jún tohto roka sa v Ružomberku niesol v duchu Dní mesta, ktoré zahŕňali množstvo skvelých umeleckých, športových či iných podujatí. Svojím charakterom a zameraním bol unikátnym projekt domorodého mikrofestivalu jazzovej a jej blízkej hudby. Keďže mikrofestival sa konal v piatok 24. júna organizátori Občianske združenie RosArt v spolupráci s Mestom Ružomberok mu dali priliehavý názov JazzPiatok. Podujatie, ktorého začiatok bol o 17.00 hod. a trvalo do neskorých nočných hodín sa konalo v priestoroch dnes už nepoužívanej sakrálnej pamiatky mimoriadnych akustických vlastností, v ružomberskej synagóge.

 

„Jazz pritiahol približne 150 návštevníkov, ktorí podujatie prišli podporiť svojou účasťou“ povedala zástupkyňa Mesta Ružomberok Gabriela Demčáková, ktorá bola spoluorganizátorkou podujatia. „Možno i prívlastok domorodý pritiahol pozornosť. Našim cieľom bolo totiž pripraviť podujatie pre nás - obyvateľov Ružomberka, jeho okolia, Liptákov. A toto podujatie chcelo byť o nás - tých, ktorí sa venujú jazzu, či hudbe jemu blízkej a to na amatérskej ako aj profesionálnej úrovni“ doplnila Marianna Stančoková z OZ RosArt, ktorá ďalej uviedla: „boli sme nesmierne radi, že domáci umelci nás neodmietli a to aj napriek tomu, že sme sa na nich neobrátili s ponukou účinkovať – „robiť muziku za málo peňazí, ale bez peňazí. Tiež nás potešilo, že stále sa nájdu ochotní, pre umenie zapálení ľudia, ktorým kultúra v Ružomberku a veci s tým spojené nie sú ľahostajné“.

 

Organizátori mikrofestivalom chceli rúcať aj pomyselné bariéry - bariéry, ktoré možno driemu v každom z nás. Bariéry veku – nakoľko pódium patrilo juniorom, mladým, ľuďom v produktívnom veku i aktívnym seniorom. Podujatím chceli potrieť aj hudobné predsudky, že jazz, etno to nie nič pre nás a o nás. Chceli tiež prekonať bariéru priestoru a opäť oživiť veľkolepý priestor ružomberskej synagógy, ktorý sa tak na niekoľko hodín stal svätyňou, v ktorej bola vzdaná úcta majstrovstvu, krásnej záľube, koníčku ako aj profesionalite účinkujúcich.

 

Podujatie spropagovali pred synagógou hudobným programom členovia RBK brass colegia, ktorých frontman Vladimír Hrivnák bol aj jedným z iniciátorov podujatia. Úvod patril najmladším - juniorom, či skôr teenagerom - Jazzchildren ZUŠ Ľ. Fullu, ktorí sa predviedli ako veľmi zruční a nádejní hudobníci. Priniesli program pozostávajúci z pestrého nástrojového obsadenia – priečna flauta – Barbora Demčáková, ktorá celý večer viedla aj moderátorsky, klávesy – Dominika Šnauková, basgitara – Žaneta Gettová a Klaudia Fajtová, bicie – Daniel Handák, gitara – Gabriel Hlaváč, Dominik Sokolský a Ján Navarka. Za jazzový program, ktorý žiaci pripravili pod vedením svojich vyučujúcich Branislava Hlaváča a Martina Papča si vyslúžili veľký potlesk.

 

V programe nasledovalo dychové zoskupenie RBK brass colegium, v ktorom sa stretávajú vo vzácnej hudobníckej harmónii jazzmeni rôznych vekových kategórií - trúbku a melofón - Vladimír Hrivňák, trúbka –  Miroslav Obdržálek, alt saxofón – Michal Adamčiak, gitara - Miroslav Kuruc. Vo svojom programe uviedli jazzové evergreeny a štandardy, ktorými si získali srdcia poslucháčov.

 

Nakoľko jazz ako hudobný štýl vychádza z etnickej hudby najskôr afrických kmeňov a neskôr folklóru z rôznych kútov sveta, mikrofestival príjemne oživilo domáce hudobné zoskupenie Musica Orientalica, ktoré si pripravilo špeciálny program práve pre JazzPiatok. Toto teleso je zložkou tanečnej skupiny Orientalico, ktorú zastupujú manželia Hlaváčovci a ktorí v programe aj vystúpili. Prekvapením bolo tanečné vystúpenie ako aj celkové aranžmá, ktoré divákom prinieslo Ďaleký východ. Tento etno-jazz-experiment zaznel v podaní: orientálna lutna – oud, perkusie - Branislav Hlaváč, flauta - Klára Fagová, perkusie - Lucia Filipová a Radovan Salva.

 

Pozvanie organizátorov prijali aj mladé nádejné talenty z Liptovského Mikuláša - Michaela Šipeková a Matej Šajgalík. Poslucháči konzervatória pripravili program na vysokej umeleckej úrovni. Obecenstvo očarili svojím vysoko kultivovaným prejavom - Michaela hrou na priečnu flautu a saxofón a Matej hrou na klavír. Ako Michaela sama hovorí: „V jazzovej hudbe sa zatiaľ hľadáme a venujeme sa jej v rôznych príležitostných zoskupeniach a telesách. V budúcnosti sa nebránime žiadnym novým skúsenostiam, štýlom a možnostiam“.

 

Záver mikofestivalu JazzPiatok patril návšteve spoza hraníc - Jazz Q formácii z Českej republiky a známemu saxofonistovi a hráčovi na dychové nástroje Marcinovi Županskemu z Poľska. Jazz Q formácia, ktorá sa zaraďuje sa k popredným skupinám v Českej republike prezentovala svoju hudobnú činnosť ako moderný jazz. Hudobné teleso má skúsenosti z rôznych veľkých jazzových festivalov v San Sebestian, Wroclaw, Warszawa , Medzinárodný jazzový festivale v Prahe a Přerove, kde obdržali ocenenie európska extra trieda a preto boli organizátori poctení, že neodmietli ani ich. V súčasnosti so zoskupením spolupracuje poľský saxafonista, predstaviteľ mladej avantgardy Marcin Župaňski. Pán Zupaňski pracuje ako lektor Akadémie múzických umení v Katowiciach. Jeho hra na saxofón a flautu vychádza z folklórnych prvkov bezkydského folklóru ako aj vplyvov moderného jazzu. V závere sa zahraniční umelci predstavili spolu s členmi RBK brass colegia.

 

„Všetko toto a ešte omnoho viac mohli zažiť diváci, či poslucháči na JazzPiatku, ktorý snáď bude dobrým základom pre ďalšie mikrofestivaly s prívlastkom „domorodé“ – pretože našou snahou je robiť aktivity pre nás a o nás – domorodcoch v tom najlepšom zmysle tohto slova“ uviedla Marianna Stančoková.

 

Organizátori týmto tiež ďakujú všetkým participantom - účinkujúcim, ochotným dobrovoľníkom, sponzorom za pomoc a podporu, ktorú nám pred a počas podujatia preukázali. „Naša zvláštna vďaka patrí p. Ing. Gabriele Demčákovej z Oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry Mestského úradu Ružomberok za podanie pomocnej ruky, neodmietnutie a nielen verbálnu podporu a pomoc, ale aktívne spolupodieľanie sa na celkovej organizácii, realizácii podujatia, materiálnu a finančnú pomoc, zapojenie celej rodiny ako aj entuziazmus, s ktorým sa do tohto spoločného diela spolu s nami pustila“ na záver uviedla zástupkyňa OZ RosArt.

 

PROGRAM

17.00   SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE MIKROFESTIVALU

 

17.10   Jazzchildren ZUŠ Ľ. Fullu

 

17.40   RBK brass colegium

 

18.40   MUSICA ORIENTALICA

 

19.20   Michaela Šipeková a Matej Šajgalík

 

20.00   Jazz Trio (Krakovský-Brindzák-Milko)

 

21.00   Formácia Jazz Q (CZ) a Marcin Županski (PL)

 

22.00 SLÁVNOSTNÉ UKONČENIE HLAVNEJ ČASTI MIKROFESTIVALU

 

22.15 JAM SESSION – Synagóga

 

23.30 Predpokladaný záver mikrofestivalu

 

14. máj 2011, 17.00 hod., Židovská synagóga Ružomberok
Z úcty k celej rodine II.
- Koncert Rbk Guitar Quartet a jeho hosťa Martina Krakovského (kontrabas) – v rámci projektu „Oživovanie sakrálnych pamiatok“

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky