4/FEB 2022 / sobota / 19:00 / Divadelné štúdio RosArt / Podhora 18 / Ružomberok - PLNE OBSADENÉ
4/FEB 2022 / sobota / 21:00 / Divadelné štúdio RosArt / Podhora 18 / Ružomberok - PRIDANÉ PREDSTAVENIE
Len málokto si včas uvedomuje, že sa nachádza v úlohe pomaly varenej žaby a že s ním niekto neustále manipuluje smerom, ktorým ísť nechcel.
Inscenácia Celkom malého divadla, ktorá vznikla v spolupráci so Šalianskym nezávislým divadlom je aj o hľadaní pravdy na dne hrnca
O hre
Syndrom varenej žaby predstavuje v psychológii termín, definujúci neschopnosť alebo neochotu človeka adekvátne reagovať na hrozby z okolia, ktoré nevznikajú náhle, ale objavujú sa pomaly a postupne narastajú do takej miery, že ľudskú bytosť úplne pohltia. Presne ako v starej bájke o žabe, ktorú keď hodíte do hrnca s vriacou vodou, tak z neho okamžite vyskočí, ale ak budete vodu v hrnci zohrievať postupne, žaba bude sedieť na dne dovtedy, kým bude neskoro a nakoniec sa uvarí. Problém, prenesený do sféry medziľudských vzťahov, spočíva hlavne v tom, že si len málokto včas uvedomuje, že sa nachádza v úlohe pomaly varenej žaby a že s ním niekto neustále manipuluje smerom, ktorým ísť nechcel. A o tom je aj príbeh hlavnej hrdinky našej inscenácie Dany.
Príbeh, ktorý sa môže dennodenne odohrávať v ktoromkoľvek meste a za dverami ktoréhokoľvek bytu. Príbeh posledného súdu, ktorý raz možno čaká na každého z nás a vlastne ani netušíme, kedy tá chvíľa nastane. Formu ironickej komédie sme zvolili úplne zámerne, hoci osud Dany v konečnom dôsledku vyznieva skôr tragicky. Ale práve v tomto kontraste hľadáme zmysluplnú cestu ako jej dramatický osud priblížiť divákovi tak, aby sa v ňom dokázal nájsť. Veď o čom inom je divadlo, ak nie práve o hľadaní pravdy a o príležitosti nazrieť do vlastného vnútra? Nesnažíme sa súdiť a ani obhajovať konanie našej postavy. Odhaľujeme jej osobnú drámu v čo najrýdzejšej podobe, aby sa mohla aspoň na chvíľu dotknúť samej podstaty človeka. No a ak sa divákovi podarí s našim príbehom aspoň na chvíľu stotožniť, dávalo naše hľadanie zmysel.
O autorovi
Petr Strnad sa narodil 14.8. 1970 v Kladne. V roku 1990 absolvoval Hudobne – dramatický odbor na Pražskom konzervatóriu a v roku 1996 FAMU, odbor filmová a televízna réžia, pod pedagogickým vedením režiséra Jiřího Svobody. Je autorom a režisérom televíznych filmov Líščia nora a Ani málo, ani moc…. Od roku 2000 sa vedľa vlastnej literárnej činnosti úspešne venuje predovšetkým reklamnej tvorbe. Napísal zatiaľ nerealizované filmové scenáre Pustovníci, Tomášova cesta a Červená termoska a divadelné hry Srdečné záležitosti a Ako uvariť žabu. V súčasnej dobe sa popri divadelnej réžii venuje aj písaniu hudobných textov.
Osoby a obsadenie
Dana Dobrá: Ria Mészárošová
On a všetci ostatní: Petr Mészároš
Tvorivý tím
Scenár: Petr Strnad
Hudba: Valentín Kozaňák
Dramaturgia: Vladimír Dubeň
Scéna: Valentín Kozaňák
Svetlá: Peter Gubiš
Kostýmy: Michaela Kozaňáková
Réžia: Valentín Kozaňák
Produkcia: Celkom malé divadlo, Starý Tekov a Šalianske nezávislé divadlo, Šaľa
O súbore
Celkom malé divadlo vzniklo v roku 2011 a je ojedinelým zjavom na pôde amatérskeho divadla na Slovensku. Tematika divadla je postavená na činohernom poňatí dramatického textu, v ktorej sú zvýraznené zložitosti medziľudských vzťahov a konfliktov. V súčasnosti je v repertoári divadla dvadsať inscenácií, čo je na amatérskej scéne v istom zmysle unikátom.
Za dvadsať rokov pôsobenia sa CMD stalo štyrikrát víťazom krajskej prehliadky Divadelné dni pod Slovenskou bránou v Tlmačoch, trikrát získalo druhé a dvakrát tretie miesto na celoslovenskej divadelnej prehliadke. S inscenáciami Záhrada bez zeme, Helverova noc, Návšteva mladej dámy a Druhá smrť Jany z Arcu sme sa predstavili divadelnej verejnosti na najvyššej celoštátnej prehliadke Scénická žatva v Martine. Roku 2002 sme boli laureátmi Festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom, roku 2005 nositeľmi ocenenia Zlatý gunár na Kremnických gagoch v kategórii divadlo.
V roku 2022 divadlo získalo s inscenáciou Ako uvariť žabu hlavnú cenu a cenu diváka na festivale Pod slovenskou bránou, Memoriál bratov Držíkovcov. Inscenácia Play Karenina bola ocenená hlavnou cenou na medzinárodnom festivale v Rivnom na Ukrajine. Divadlo sa ďalej zúčastnilo festivalov v Českej republike, vo Veľkej Británii, v Belgicku, v Lotyšsku, v Poľsku, v Maďarsku a Srbsku.
Kde nás nájdete?
Divadelné štúdio RosArt
Podhora 18, Ružomberok