V poradí piata divadelná inscenácia Ružomberského neprofesionálneho divadla RosaThea z dielne nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga - PUSH UP 1-3.
Osoby a obsadenie
Angelika: Jana Jellušová
Sabina: Iveta Kloptová
Patrícia: Alžbeta Jacková
Róbert: Juraj Matula
Frank: Jozef Mišák
Hans: Rastislav Málik
Heinrich: Martin Maga
Mária: Tatiana Ševčíková
Realizačný tím
Scéna: kolektív
Kostýmy: Iveta Kloptová
Hudba a médiá: Jakub Pišek
Technická spolupráca: Július Stančok, Andrej Klačko
Dramaturgia: kolektív
Preklad: Peter Lomnický
Réžia: Marianna Stančoková
Premiéra
30. december 2016 (piatok), 19:00, Synagóga, Ružomberok
Reprízy
28. január 2017 (sobota), 19.00, Synagóga, Ružomberok
29. január 2017 (nedeľa), 16.00, Kultúrny dom, Likavka
16. február 2017 (štvrtok), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
4. marec 2017 (sobota), 19.00, Penzión Motýľ, Liptovská Teplá
11. marec 2017 (sobota), 20.00, Synagóga, Ružomberok
6. apríl 2017(štvrtok), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
16. apríl 2017(nedeľa), 18.00, Kultúrny dom, Partizánska Ľupča
22. apríl 2017 (sobota), 10.30, Štúdio Slovenského komorného divadla, Martin
7. máj 2017 (nedeľa), 19.00, Kultúrny dom, Hrboltová
26. máj 2017 piatok),19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
2. jún 2017 (piatok), 18.00, Bábková sála Domu kultúry, Liptovský Mikuláš
9. jún 2017 (piatok), 18.00, Bábková sála Domu kultúry, Liptovský Mikuláš - súčasť celoštátnej prehliadky amatérskeho divadla dospelých "Belopotockého Mikuláš 2017"
24. jún 2017 (sobota), 21.00, Amfiteáter na sídlisku Klačno, Ružomberok - open-air predstavenie
20. júl 2017 (štvrtok),19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
24. august 2017 (štvrtok), 19.10, Kúpeľný hotel Choč, Lúčky
15.-17. septembra 2017, Festival "Divadelné dni pod Slovenskou bránou", Tlmače
22.-24. september 2017, Festival "Umenie stretnutí, stretnutie umení", Terchová
19. október 2017 (štvrtok), 19.00, Klub Starý pivovar, Kroměříž, Česká republika
17. november 2017(piatok), 19.00, Klub PANOPTIKUM, Ružomberok - DERNIÉRA
O autorovi
Roland Schimmelpfennig (1967) patrí v Európe medzi najčastejšie uvádzaných nemeckých autorov. Je autorom vyše tridsiatich textov pre divadlo a jeho hry sa hrajú v 40 krajinách po celom svete. Od roku 1996 je autorom v slobodnom povolaní a píše drámy na objednávku pre rôzne nemeckojazyčné divadlá. Okrem textov pre divadlo napísal množstvo rozhlasových hier a dve operné libretá. Za svoju tvorbu získal viacero význačných cien v nemecky hovoriacich krajinách. V posledných rokoch sa príležitostne venuje aj divadelnej réžii svojich textov vo viedenskom Burgtheatri.
Pre Schimmelpfenniga je dramatický text počiatočným východiskom a zároveň ústredným bodom divadelného predstavenia. Vyvinul svoju vlastnú formu naratívneho divadla, ktoré je zvyčajne štruktúrované ako koláž a pravidelne obsahuje surreálne alebo fantastické prvky. Vo svojich textoch sa vzdáva tradičného pevného spojenia herca s postavou, jednotliví predstavitelia neustále vystupujú zo svojich úloh, aby ich publiku popisovali, komentovali alebo si ich zamieňali. Divák je tak udržiavaný v racionálnom odstupe od hry, zatiaľ čo naratívna rovina textu Schimmelpfennigovi súčasne ponúka príležitosť na emocionálne zapojenie publika.
O hre
Príbeh divadelnej hry sa odohráva v prostredí nadnárodného koncernu. V osobnej konfrontácii sa stretávajú tri dvojice pracovníkov spoločnosti. Cieľ každého je jasný – uspieť, byť najlepší a „pochovať súpera“. Mužsko-ženský princíp, stret rovnakých pohlaví, rôznych generácií, odlišného postavenia v rámci firemnej hierarchie a vždy spoločný menovateľ - honba za dosiahnutím pracovného úspechu za akúkoľvek cenu. V inscenácii ide o generačnú výpoveď o svete, ktorý žijeme tu a teraz, snahe o sústavný kariérny rast, aj na úkor osobného života, citov, pocitov, ľudskej emočnej blízkosti. Je to aj príbeh o hľadaní osobného šťastia a naplnenia, ktorých zdrojom by sa mohol javiť pracovný úspech, povýšenie, vystrelenie vpred – push up. ...je toto naozaj to pravé, čo nás robí šťastnými?
O premiére
Stáva sa tradíciou, že koniec roka je v Ružomberku divadelný. Nie je tomu inak ani tento rok. Ružomberské neprofesionálne divadlo RosaThea, ktoré pracuje pri Občianskom združení RosArt, pripravuje na predposledný deň roka 2016 premiéru svojej piatej divadelnej inscenácie.
„Po troch sezónach divadelných hier z produkcie slovenských dramatikov sme tento raz siahli po diele jedného z najuvádzanejších súčasných nemeckých autorov Rolanda Schimmelpfenniga s názvom PUSH UP 1-3. Príbeh sa odohráva v prostredí nadnárodného koncernu. V osobnej konfrontácii sa stretávajú tri dvojice pracovníkov spoločnosti. Cieľ každého je jasný – uspieť, byť najlepší a „pochovať súpera“.
Mužsko-ženský princíp, stret rovnakých pohlaví, rôznych generácií, odlišného postavenia v rámci firemnej hierarchie a vždy spoločný menovateľ - honba za dosiahnutím pracovného úspechu za akúkoľvek cenu. V inscenácii ide o generačnú výpoveď o svete, ktorý žijeme tu a teraz, snahe o sústavný kariérny rast, aj na úkor osobného života, citov, pocitov, ľudskej emočnej blízkosti. Je to aj príbeh o hľadaní osobného šťastia a naplnenia, ktorých zdrojom by sa mohol javiť pracovný úspech, povýšenie, vystrelenie vpred – push up. Otázka znie, či je toto naozaj to pravé, čo nás robí šťastnými.“ uvádza režisérka RND RosaThea Marianna Stančoková.
Na javisku sa v piatok 30. decembra o 19.00 predstavia nielen stáli členovia divadla, ktorých mali možnosť diváci vidieť aj v predošlých inscenáciách – Ivet Kloptová, Janka Jellušová, Alžbeta Jacková, Jozef Mišák a Juraj Matula - ale opäť sa predstaví aj niekoľko nových tvárí Rastislav Málik, Táňa Ševčíková a Martin Maga. Technickú stránku predstavenia štandardne zabezpečujú Július Stančok a Andrej Klačko. Kostýmovú výpravu navrhla Ivet Kloptová a scénografické riešenie kolektív divadla. Podujatie je súčasťou Ružomberského adventného kalendára 2016 a vzniklo vďaka finančnej podpore Mesta Ružomberok.
„Inscenácia PUSH UP 1-3 prináša pre náš tvorivý tím niekoľko noviniek. Premiéru uvedieme v priestoroch židovskej synagógy v Ružomberku. Je to pre nás úplne nový priestor a preto aj scénografické riešenie bude mať pre naše divadlo nový koncept. Nepôjde o klasické kukátkové divadlo, ale budeme hrať v aréne. Nakoľko sme sa tento raz potýkali s dramaturgickým problémom nájsť vhodnú predlohu, ktorá by zodpovedala našim požiadavkám a potrebám, proces naštudovania inscenácie bol realizovaný historicky v najkratšom čase. Pracovali sme relatívne krátko, ale intenzívne, s nadšením a radosťou, ako to už v našej „divadelnej rodine“ býva. Veríme, že rovnako intenzívny zážitok prinesieme aj našim divákom, ktorí budú mať možnosť nielen nahliadnuť do života workoholikov, ale možno sa zamyslieť aj nad svojimi ambíciami a uvedomiť si, čo je viac – práca, peniaze, kariérny vrchol a samota alebo ľudsky krásne emotívne pocity, ktoré prináša len súzvuk ľudských duší.“ dopĺňa režisérka.
Ocenenia
Liptovská ochotnícka scéna 2017 / regionálna súťaž
- víťaz kategórie divadla dospelých za okres Ružomberok a postup do krajského kola súťaže
- Marianna Stančoková - cena za režijný a výtvarný koncept inscenácie
- Ivet Kloptová - cena za kostýmy
Turčianske javisko 2017/ krajská súťaž
- 2. miesto v kategórii divadla dospelých a postup do celoslovenského kola súťaže
Belopotockého Mikuláš 2017 / celoslovenská súťaž
- účasť