Babyboom - prvé úspechy

25. apríla 2014

Ružomberské neprofesionálne divadlo RosaThea, vzniklo len pred tromi rokmi pri Občianskom združení RosArt, ktorého cieľom je rozvíjať a podporovať kultúrne a umelecké povedomie v meste Ružomberok a regióne Liptov. A dnes sa už teší z dvoch úspechov. Druhá divadelná hra z dielne RND RosaThea mala premiéru 28. decembra 2014 a 25. apríla 2014 si už domov niesla cenu z národnej súťaže. Divadelná hra Babyboom, ktorej autorka je Zuza Ferenczová – mladá, úspešná slovenská scenáristka, niekoľkonásobná laureátka literárnych súťaží - približuje príbeh troch partnerských dvojíc, ktoré prichádzajú tesne pred pôrodom na pôrodnicu. Tri diametrálne odlišné páry, šesť kontrastných postojov, prístupov a pohľadov protagonistov na partnerstvo a rodičovstvo a životom zranená zdravotná sestra, ktorá je jediným prepojením medzi pôrodnicou a vonkajším svetom. Hra plná prekvapení ponúka široký priestor pre kladenie si otázok o nás, našich vzťahoch, podstate a dôvode bytia.

Už po 47. krát bola vyhlásená národná súťažná prehliadka ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby „Palárikova Raková“, ktorá sa tradične konala v Čadci. „Nabrali sme odvahu a prihlásili sme sa ja my, nakoľko sme spĺňali súťažné podmienky. Súťaž bola prakticky dvojkolová – výber súborov sa robil na základe zaslaných DVD záznamov z predstavení. Do súťaže sa tento rok prihlásilo 17 súborov, no porota vybrala len šesť, ktoré postúpili a mohli vystúpiť na prehliadke, ktorá sa na Kysuciach konala v dňoch 23. – 28. apríla 2014. Našim cieľom bolo predovšetkým dôstojne reprezentovať naše divadlo a mesto. V konkurencii súborov, ktoré majú niekoľkodesaťročnú históriu sme sa nenádejali v umiestnenie.“ uviedla Marianna Stančoková, režisérka predstavenia.

Súťažné predstavenia hodnotila odborná porota v zložení Peter Kováč (dramaturg, Činohra SND Bratislava) – predseda poroty, Anton Šulík (divadelný režisér, Mestské divadlo Žilina), Róbert Mankovecký (dramaturg, SKD Martin), Jaroslav Valek (scénograf, Štátna opera Banská Bystrica) a Ján Dobrík (herec, Mestské divadlo Žilina). Na základe rozhodnutia poroty sa RND RosaThea s predstavením Babyboom umiestnilo na 3. mieste na tejto národnej súťažnej prehliadke. „Týmto sa chcem poďakovať predovšetkým nášmu hereckému ansáblu - Janke Jellušovej, Sonke Javorkovej, Janke Horváthovej, Ivet Kloptovej, Jožkovi Mišákovi, Kubkovi Janíčkovi a Boriskovi Bartíkovi – za skvelé výkony a nadšenie pre naše divadelné snaženie. Divadlo by nemohlo existovať bez techniky, ktorú u nás majstrovsky ovláda Július Stančok, ktorému rovnako patrí veľké ďakujeme. V piatok 25. apríla sme prestavenie odohrali dva krát. O 8:00 hod. sme vystúpili pred plnou sálou študentov technického učilišťa v Čadci a o 19.00 hod. nás čakalo ešte predstavenie v Dolnom Kubíne. V nedeľu sme vystúpili v Štiavničke a tak s potešením konštatujeme, že v tom týždni videlo naše predstavenie dovedna 447 divákov. Nielen toto číslo, ale aj fakt, že sme dokázali zaujať plnú sálu adolescentov tak, že mladí diváci disciplinovane a s napätím sledovali vývoj divadelnej hry, nás nesmierne potešili a dodali silu do ďalšej práce. Rovnako aj porota, ktorá zvlášť ocenila naše nadšenie, húževnatosť a invenciu a tiež herecké výkony, napriek tomu, že niektorí naši herci stáli na javisku po prvý krát“ doplnila režisérka.

Ďalším úspechom predstavenia Babyboom v podaní ružomberčanov je aj postup z regionálnej divadelnej súťaže „Ochotnícka scéna 2014“ na krajskú súťažnú prehliadku „Belopotockého Mikuláš 2014“, ktorá sa bude konať už budúci týždeň v Liptovskom Mikuláši. Režisérka ďalej uviedla: „Naše súťažné predstavenie je naplánované na stredu 7. mája 2014 o 17.00 hod. vo Veľkej sále Kultúrneho domu v Liptovskom Mikuláši. Veríme, že aj tu sa nám podarí so cťou reprezentovať náš okres. Pre prípadných záujemcov, ktorý naše predstavenie ešte nevideli pripravujeme reprízu aj v rámci Dní Mesta Ružomberok 2014. Predstavenie sa uskutoční v sobotu 17. mája 2014 o ôsmej večer v Klube PANOPTIKUM. Na toto predstavenie sa veľmi tešíme, pretože pôjde o naše prvé účinkovanie na klubovej scéne.“

Divadelno-hudobný klub PANOPTIKUM je svojpomocne vybudovaný klub, ktorý sa nachádza na ulici Podhora v Ružomberku, oproti obchodnému centru Adria nad dlhoročne fungujúcim papiernictvom. „V priestoroch klubu sa už od mája môžete tešiť na rôzne divadelné, hudobné, literárne, filmové, výtvarné či iné produkcie. Klub funguje aj ako verejný kultúrny priestor - akýkoľvek nápad je vítaný a je možné ho konzultovať s obsluhou pri bare.“ doplnil herec divadla a prevádzkovateľ PANOPTIKA Jakub Janíček.

Fotogaléria

Prezrite si celú fotogalériu...

 

Buďte v obraze!

Registráciou v našom mailingliste získať pravidelné info o podujatiach OZ RosArt. Svoju registráciu môžeš samozrejme neskôr kedykoľvek zrušiť.

Zisti viac...

2 % pre RosArt - staň sa aj Ty sponzorom!
Pomôž nám rozvíjať ďalej naše komunitné aktivity v oblasti kultúry a umenia v meste Ružomberok a regióne Liptov.

Mesto Ružomberok

SuperZoo

AveStav

Inštitút RK

Ružomberský hlas

Inteligentné riešenia pre Váš web - Webdizajn, internetové stránky, elektronický obchod, webové aplikácie

Fair Development

Kontaktujte nás

Telefón: +421 911 316 096

E-mail: info@oz-rosart.sk

Sledujte nás

Podporte nás

Aj vy môžete pomôcť v rozvoji kultúry a umenia v Ružomberku a na Liptove. Venujte nám 2 % z vašich daní. Ďakujeme.

Zistite viac

O nás

OZ RosArt vzniklo s cieľom prispieť k rozvoju amatérskej ako aj profesionálnej umeleckej tvorby v meste Ružomberok a regióne Liptov, organizovať a podporovať aktivity tohto zamerania.

OZ RosArt, všetky práva vyhradené - info@oz-rosart.sk - www.oz-rosart.sk - webdesign INTELI.SK - mapa stránky